CENA: 15 zł za osobę + 100 zł przewodnik, Lokalizacja: CZERWIONKA-LESZCZYNY, Czas trwania: 3 godziny, Miesiące: cały rok, Wiek: od 7 lat, Grupa: 20 osób

Familoki czyli Zabytkowe Osiedle Kopalni „Dębieńsko” to największy zachowany obszar familoków na Śląsku. Obiekt znajduje się na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Podczas zwiedzania osiedla zobaczymy około sto familoków, z których każdy jest inny i wyróżnia się ciekawymi detalami dekoracyjnymi. Ponad stuletnie familoki skrywają ogrom historii i liczne wspomnienia. Warto odkrywać je wspólnie z przewodnikiem, który nie tylko opowie, jak dawniej wyglądało życie na osiedlu, ale również przywoła dawne legendy.

W Centrum Informacji Turystycznej, mieszczącym się w jednym z familoków, zwiedzimy Izbę Tradycji, w której zgromadzono pamiątki i przedmioty życia codziennego mieszkańców regionu. W ramach zwiedzania weźmiemy w tym miejscu udział w wybranych przez nas warsztatach – malowania tkanin, scrapbookingu czy linorytu. Czekać będzie na nas również prawdziwy, śląski poczęstunek przygotowany przez gospodynie.

Kolejnym punktem naszej wycieczki będzie Izba Tradycji Kopalni „Dębieńsko”, miejsce niezwykłe, ponieważ po żadnej z likwidowanych kopalń nie zostało tak wiele pamiątek jak po „Dębieńsku”. O każdej z nich pasjonujące historie opowiedzą górnicy - byli pracownicy kopalni.

Rezerwacje pod numerem tel. 32 440 04 79
Centrum Informacji Turystycznej (Izba Tradycji): tel. 32 440 04 79, Czerwionka – Leszczyny,
ul. A. Mickiewicza 10, biuro@familoki.com.pl, www.familoki.com.pl
Izba Tradycji KWK „Dębieńsko”: tel. 602 618 403, Czerwionka – Leszczyny, ul. 3 Maja 44